ایستاده بود ایران جمعیت زندگی سلامت

ایستاده بود: ایران جمعیت زندگی سلامت اسلامی انقلاب ایرانی سلامتی بهداشتی ایرانیان امید به زندگی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی محصورین برانداز نیستند/ بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر اختلاف نظر وجود دارد ، علی مطهری

بیش از همه راجع به حصر و لزوم برطرف حصر سخن گفته؛ حتی از تریبون مجلس زمانی که اصلاح‌طلبان در اقلیت محض بودند. بعد از راهیابی به مجلس دهم از لیست امید به عضویت ا

محصورین برانداز نیستند/ بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر اختلاف نظر وجود دارد ، علی مطهری

علی مطهری:محصورین برانداز نیستند/بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر اختلاف نظر وجود دارد

عبارات مهم : اسلامی

علی مطهری:محصورین برانداز نیستند/بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر اختلاف نظر وجود دارد/رفتار دوگانه با احمدی نژاد و خاتمی قابل توجیه نیست/نقطه شروع اعتراضات دی ماه اقدام مخالفان دولت بود ولی کنترل از دست ارزش خارج شد/روحانی به روشنی از بعضی شعارهای انتخاباتی عقب نشینی کرد/افزایش فوت و خودکشی در زندان قابل توجیه نیست

بیش از همه راجع به حصر و لزوم برطرف حصر سخن گفته؛ حتی از تریبون مجلس زمانی که اصلاح طلبان در اقلیت محض بودند. بعد از راهیابی به مجلس دهم از لیست امید به عضویت این فراکسیون درآمده و همپای اصلاح طلبان و حتی گاه جلوتر از آنها پیگیر برطرف حصر بوده هست. در پی همین پیگیری ها و دیدارها از وعده برطرف حصر تا آخر سال ۹۶ خبر داده بود؛ وعده ای که محقق نشد.

علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی از اختلاف نظر بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر می گوید و در عین حال تاکید می کند که “مقامات عالی” نظر مثبتی در این باره دارند.

محصورین برانداز نیستند/ بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر اختلاف نظر وجود دارد ، علی مطهری

معتقد است محصورین برانداز نیستند و آزادی آنها باعث تقویت وحدت ملی می شود لیکن آنها در جریان انقلاب اسلامی بوده و دلسوز هستند. نهایتا امیدوار است در روزهای ابتدایی سال ۹۷ وعده “رفع حصر” محقق شود.

درباره بعضی نقدها به دولت بویژه از سوی اصلاح طلبان اعتقاد است که روحانی بعد از انتخابات از بعضی شعارهای انتخاباتی عقب نشینی کرده و در گزینش اعضای کابینه هم چرخش داشته که باعث ایجاد نوعی ناامیدی در حامیانش شده است است.

بیش از همه راجع به حصر و لزوم برطرف حصر سخن گفته؛ حتی از تریبون مجلس زمانی که اصلاح‌طلبان در اقلیت محض بودند. بعد از راهیابی به مجلس دهم از لیست امید به عضویت ا

علاوه بر حصر، اعتراضات دی ماه، دختران خیابان انقلاب و فوت چند زندانی در زندان ها هم دیگر مباحث گفت وگوی ما با علی مطهری بود.

مشروح گفت وگوی عیدانه ایسنا با علی مطهری را در زیر می خوانید:

آخرهای سال گذشته خبرهایی مبنی بر برطرف حصر تا آخر سال منتشر شد که با گذشت وقت محقق نشد، این وعده ها از طرف چه کسانی بود و علت عدم تحقق آن چیست؟

بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر اختلاف نظر وجود دارد

محصورین برانداز نیستند/ بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر اختلاف نظر وجود دارد ، علی مطهری

ملاقات هایی که در چند ماه پیش با بعضی مسئولان امنیتی و قضایی داشتیم، نشان می داد آنها نگاه ارزش کاملا به عنوان ادامه حصر عوض شده است است و به ما می گفتند برنامه داریم که عنوان را حل و فصل کنیم و به آن خاتمه بدهیم. یکی از آنها گفت تلاش داریم تا آخر سال ۹۶ به حصر خاتمه دهیم و ما آن را به عنوان یک قول تلقی کردیم و منتظر بودیم محقق شود که هنوز این اتفاق نیفتاده و امیدواریم در روزهای ابتدایی سال ۹۷ این وعده محقق شود. آیا که اگر از ابتدا هم مجوزی جهت این کار وجود داشته الان فلسفه وجودی خود را از دست داده هست، اگر محصورین تخلفی هم کرده اند هفت سال حصر خانگی جهت آنها مجازات بزرگی است و نباید بیش از این تحت مجازات باشند.

البته بین مقامات اعم از قضایی و امنیتی در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد، ممکن است بعضی از مقامات نظر مثبتی به این عنوان نداشته باشند ولی در مقامات عالی که با آنها ملاقات کردیم نظر مثبت وجود دارد. افرادی که مایل به برطرف حصر نیستند البته بی تاثیر هم نیستند و بعضی مشخص است که چندان موافق برطرف حصر نیستند.

بیش از همه راجع به حصر و لزوم برطرف حصر سخن گفته؛ حتی از تریبون مجلس زمانی که اصلاح‌طلبان در اقلیت محض بودند. بعد از راهیابی به مجلس دهم از لیست امید به عضویت ا

مخالفین برطرف حصر چه نگرانی هایی دارند و فکر می کنند در صورت برطرف حصر ممکن است چه اتفاقی بیفتد؟ آیا این عنوان جای نگرانی دارد که جلوی برطرف حصر گرفته می شود؟

من فکر نمی کنم اتفاق خاصی بیفتد، اینها از درون حصر هم گاهی پیغام می دهند که نظام را دوست داریم و از دولت حمایت می کنیم. در واقع آزادی آنها باعث تقویت وحدت ملی می شود لیکن خود این افراد در جریان انقلاب اسلامی بوده و دلسوز هستند و با کسانی که نقشی در انقلاب نداشته اند، متفاوتند.

محصورین برانداز نیستند/ بین مقامات قضایی و امنیتی در زمینه برطرف حصر اختلاف نظر وجود دارد ، علی مطهری

آنها در مقاطعی دعوت به شرکت در انتخابات کردند و در اعتراضات اخیر هم از معترضین حمایت نکردند در حالی که اگر به قول بعضی ها برانداز بودند عالی ترین وقت جهت پیوستن به آنها بود.

آیا در دیدار با مسوولین جهت پیگیری برطرف حصر، بحثی هم در مورد برطرف محدودیت های آقای خاتمی مطرح شده است است؟

در مورد آقای خاتمی قولی به ما نداده اند و صحبتی نشد ولی رفتاری که با ایشان شد خلاف قانون بوده هست. اینکه دادستان دادسرای خاص روحانیت محدودیتی جهت ایشان اعلام کند و آن را تمدید کند اصلا وجاهت قانونی ندارد و قابل قبول نیست. این عنوان حاکی از آن یک نوع اختناق هست. نمی شود کسی را از حقوق اجتماعی اش محروم کرد بدون اینکه دادگاه صالحه تشکیل شود و دفاعیات فرد شنیده شود. در این چند سال این محدودیت ها تمدید می شود و هیچ کس مسئولیت را بر عهده نمی گیرد.

رفتار دوگانه با احمدی نژاد و خاتمی قابل توجیه نیست

سوال مردم این است که آیا با ایشان و آقای احمدی نژاد اینقدر متفاوت واکنش‌ها می شود، این واکنش‌ها دوگانه قابل توجیه نیست. البته از همان ابتدا این تفاوت واکنش‌ها وجود داشته هست. آقای احمدی نژاد از روز مناظره تلویزیونی تا امروز از نوعی حمایت خاص برخوردار بوده است در حالی که نسبت به طرف برابر با بدبینی قضاوت شده است و ظلم شده است است و این روند همچنان ادامه دارد. اطرافیان آقای احمدی نژاد تخلفات زیادی داشتند و پرونده های زیادی در قوه قضاییه و دیوان محاسبات وجود داشت که باید سریعتر به آنها پیگیری می شد.

پرسش: فکر می کنید در صورت برطرف حصر در مورد آقای خاتمی هم گشایشی صورت می گیرد؟

من فکر می کنم اگر مردها موسوی و کروبی از حصر خارج شوند در مورد آقای خاتمی هم گشایشی ایجاد می شود. به هر حال این شرایط توام با یکدیگر هست. آقای خاتمی در پرشکوه تر شدن انتخابات های اخیر تاثیر آشکاری داشت و خود ایشان هم در این انتخابات ها شرکت کرد و خیرخواهی ایشان جهت نظام و جامعه روشن هست. در حوادث سال ۸۸ هم ایشان نقش اساسی نداشت و حتی بارها من این گفته ام هنگامی که ما طرح کاندیداتوری آقای ولایتی را مطرح کردیم، ایشان به ما گفت اگر شما اصولگراها محکم پشت این طرح بایستید نه من کاندیدا می شوم و نه آقای موسوی چون در ادامه مدیریت آقای احمدی نژاد خطری جهت کشور است و این خودش حاکی از این است که هیچ برنامه ای جهت آشوب نداشتند.

در دی ماه سال گذشته ما شاهد اعتراض هایی در نقاط متفاوت کشور بودیم، چه زمینه هایی جهت بروز این اعتراضات وجود داشت و آیا این وقایع قابل پیشگیری بود؟

به نظر من خود مسئولان و تریبون های رسمی نقش مهمی در این حوادث داشتند و زمینه های آن را فراهم کردند. اتهام زنی های پی در پی به یکدیگر و متهم کردن یکدیگر به اختلاس و جنگ قدرتی که بین آنها وجود داشت، اعتماد مردم را کم کرد و مردم احساس کردند مسئولان توجهی به حقوق آنها ندارند. نقطه شروع اعتراضات هم اقدام مخالفان دولت بود که اینها می درخواست کردند به دولت ضربه بزنند ولی کنترل اعتراضات از دست ارزش خارج شد و به شکل دیگری در آمد. به هر حال از چند سال پیش خصوصا دوره آقای احمدی نژاد حرمت و قداست نظام و تا حد زیادی مقامات شکسته شد و احترامی که مردم جهت نظام جمهوری اسلامی قائل بودند مقداری کم کردن پیدا کرد لذا دیدیم شعارهای توام با هتاکی داشتند در حالیکه تا چند سال پیش چنین فضایی وجود نداشت. من زیاد خود مسئولان و مقامات کشور را در اعتراضات موثر می دانم.

بعضی پرسشها اقتصادی و معیشتی را عامل بروز اعتراضات می دانستند…

شرایط معیشت مردم هم آنقدرها سخت نبود که چنین اعتراضاتی را به دنبال داشته باشد. ما پیش از این در شرایط سخت تری هم قرار داشته ایم و مردم همراهی می کردند ولی به هر حال اعتماد کم شده است و مردم احساس تبعیض کردند. شاید عده ای هم خیرخواهانه وارد شدند ولی عده ای از این فضا سوء استفاده کردند. البته قدری هم فضای فکری جامعه عوض کردن کرده و سطح فکر جامعه پایین آمده است و از آرزوی بزرگ گرایی، ایده آل گرایی و ایدئولوژیک گرایی تنزل کرده و نفس الهی امام هم امروز وجود ندارد. امام به گونه ای مردم را تربیت کرده بود که همه چیز باید فدای اسلام شود، همه به اسلام و نظام جمهوری اسلامی بدهکاریم و مردم به همین جهت شرایط سخت اقتصادی را تحمل می کردند ولی امروز نگاه مادی در جامعه حاکم شده است و ریشه اش هم همان مساله فیش های نجومی، املاک نجومی و امثال آن بود. ما نیاز داریم قدری به نگاه اولیه انقلاب برگردیم و اینکه آماده ایم همه چیز خود را فدای اسلام و پیشبرد انقلاب کنیم در حالیکه امروز عده ای اعتراض می کنند که آیا به مسلمانان میانمار کمک می کنید یا به فلسطین و سوریه کمک می کنید، این با نگاه اولیه و آرزوی بزرگ های انقلاب اسلامی سازگار نیست.

آیا به نظر شما این اعتراضات نقطه شروع اعتراض مردم بود یا اینکه در همین حد خاتمه می یابد؟

به نظرم اگر مسئولان به بعضی کاستی ها جهت تخریب رقیب دامن نزنند و حرف های ناصواب نزنند ادامه پیدا نمی کند ولی اگر حرف هایی زده شود که مردم را جنبش کند ممکن است باز هم اعتراضاتی را شاهد باشیم. اخیرا دیدم رییس جمهور گفتند اگر اتفاقی بیفتد اینطور نیست که فقط دولت سقوط کند بلکه همه ما سرنشینان یک کشتی هستیم که اگر کسی به آن آسیب بزند همه با هم غرق می شویم، این حرف ها مردم را ناامید می کند، گویی نظام مشرف به سقوط هست. گفتن این حرف ها مناسب نیست. به نظر من استحکام نظام در حد قابل قبولی است و ناامید کردن مردم و آیه یاس خواندن به صلاح کشور نیست.

در اوایل سال گذشته آقای روحانی مجددا در انتخابات پیروز شد و اصلاح طلبان هم از ایشان حمایت کردند ولی با گذشت تنها چند ماه از دولت تازه انتقادات زیادی به دولت مطرح شد، آیا این را ناشی از عملکرد رییس جمهور می دانید یا فکر می کنید توقعات از ایشان بیش از حد انتظار بوده است؟

این عنوان دو علت داشته هست؛ یکی واکنش‌ها آقای روحانی و شعارهای ایشان در تبلیغات انتخاباتی که بعدا به روشنی از بعضی از آنها عقب نشینی کرد. در گزینش اعضای کابینه هم ایشان کاملا چرخش مشهودی داشت و همین باعث ایجاد نوعی ناامیدی در حامیان ایشان شد. توصیه دیگر شرایط اقتصادی کشور است که با روی کار آمدن ترامپ به آن دچار شدیم. بعد از برجام قدری گشایش ایجاد شده است بود، خیلی از بانک ها آماده همکاری با ما شده است بودند ولی به خاطر تهدیدهای ترامپ عقب نشینی کردند و همین باعث شد برگشت پول ما از خارج از دشواری همراه شود. ما در امور اقتصادی نوعی عقب گرد داشتیم و اینها در کشف شدن شرایط اعتراض تازه موثر بود و البته واکنش‌ها خود آقای روحانی هم بی تاثیر نیست.

الان بعضی مجامع استانی نمایندگان به ما مراجعه می کنند و از اینکه رییس جمهور به آنها وقت ملاقات نمی دهد گله مند هستند یا راجع به بعضی وزرا هم این حرف را می زنند. این باعث می شود کم کم حمایت هایشان را از دست بدهند. این شرایط باید اصلاح شود. به هر حال نمایندگان انتظار دارند رییس جمهور زیاد با آنها تبادل نظر و گفت وگو داشته باشد.

رابطه دولت با مجلس را چطور می بینید و فکر می کنید مجلس نسبت به دولت چه رویکردی داشته است؟

من فکر می کنم مجلس همراهی خوبی با دولت داشته و استیضاح های اخیر هم این را نشان داد که مجلس به دنبال انتقام جویی و کینه جویی نیست و واقع قصد حمایت از دولت را دارد ولی این تعامل باید طرفینی باشد و آقای رییس جمهور باید به شعارهای انتخاباتی و وعده هایی که در آن دوران دادند توجه داشته باشند.

اخیرا مواردی از اعتراضات بعضی زنان به عنوان حجاب را تحت عنوان دختران خیابان انقلاب شاهد بودیم، ارزیابی شما از این اعتراضات چیست و نحوه برخورد با این افراد را چطور می بینید؟

به نظر من این اعتراضات عقبه اجتماعی ندارد. خیلی از زن هایی که حتی پوشش اسلامی را به درستی رعایت نمی کنند موافق بی حجابی نیستند و می دانند این شرایط چه تبعات منفی دارد. کسانی که این کار را کردند اگر واقعا ابتکار خودشان بوده و به خاطر ابراز عقیده این کار را کردند قابل قبول تر است تا اینکه طرحی باشد که از بیرون به آنها القا شده است هست. من اعتقاد دارم رسانه ها نباید خیلی این عنوان را بزرگ می کردند. البته نوع برخورد با آنها هم همراه با مهربانی و عطوفت باشد. اینها دختران جوانی هستند که مثل فرزندان ما هستند و ممکن است تحت تاثیر احساسات واقع شده است باشند. آنها پوشش اسلامی را مغایر با آزادی تلقی می کنند، باید با اینها صحبت کرد و حتما از رفتارهای تند با آنها خودداری کرد.

به هر حال حجاب دستور اسلام است و حکومت اسلامی هم نسبت به هتک حرمت احکام اسلامی مسئولیت دارد و نمی تواند بی تفاوت باشد ولی اینکه می گویند اضطراری است مراتبی دارد و می تواند معنای مختلفی داشته باشد. یک وقت ممکن است چادر یا روبند را اضطراری کنیم که این کار درستی نیست. به هر حال اسلام روی شکل خاصی از حجاب تاکید نکرده ولی حداقلی باید رعایت شود. خیلی هم رعایت نمی کنند و زور و اجبار به آن معنا وجود ندارد. بعضی زن ها به شکلی در خیابان ظاهر می شوند که مصداق بی حجابی است و حکومت هم کاری با آنها ندارد بنابراین اجبار جدی به آن معنای واقعی در مورد مساله حجاب وجود ندارد. حکومت می گوید زن ها و مردها حداقلی را در پوشش رعایت کنند. طبیعتا محدودیت ها جهت زن ها زیاد است.

من اعتقاد دارم دامن زدن به عنوان کار درستی نیست. کسانی که خیلی اصرار به حجاب اختیاری دارند به این معنی که هیچگونه نظارتی بر آن وجود نداشته باشد می دانند که چه وضعی منتهی به برهنگی می شود و اینطور نیست که اختیار در مرز معینی متوقف شود. اگر این اتفاق بیفتد ما برمی گردیم به دوره قبل از انقلاب یا در بخشی از جامعه شبیه کشورهای اروپایی خواهیم شد که آثار مخربی دارد و اساس خانواده ها را متزلزل می کند. غربی ها هم با پرسشها زیادی در این زمینه مواجه هستند به عنوان نمونه در هالیوود یا پارلمان انگلیس موارد زیادی از آزادی جنسی زن ها وجود دارد که اینها ناشی از همین بی حجابی و برهنگی است البته نمی خواهند این را قبول کنند چون این را مساوی آزادی می دانند و نمی گویند یک عامل این وقایع پوشش زن هاست. درست است که کسی حق تعرض ندارد ولی بخشی به این پرسشها بر می گردد.

همان چیزی که اسلام راجع به حجاب و عفاف گفته عالی ترین و معتدل ترین راه است و بهتر از آن نداریم. دنیای غرب هم به زودی به این عنوان می رسد. این مساله در بین فرهیختگان دنیای غرب مطرح است و خیلی از آنها به این عنوان اعتراض دارند.

در ماه های گذشته مواردی از فوت زندانیان رخ داده که تصویر العمل هایی منفی در داخل و خارج به دنبال داشته هست، چطور می توان جلوی تکرار این وقایع را گرفت؟

مسئولیت زندان ها با شرکت زندان هاست. نمی شود قوه قضاییه بگوید این اتفاق در زندان سپاه یا نیروی انتظامی رخ داده، شرکت زندان ها مسئول هست. اخیرا تعداد فوت ها و خودکشی ها زیاد شده است و این خیلی قابل توجیه نیست. به نظر می رسد بعضی از اینها در وقت بازداشت موقت اتفاق می افتد. گاهی اوقات بعد از درگیری در خیابان، ماموران افراد را بازداشت می کنند و به صورت خودسر آنها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و بعد از چند روز این افراد از دنیا می روند. اگر چنین چیزی باشد باید آن را اعلام کنند و بگویند مامور اشتباه کرده و از مردم، خانواده هاش و رهبر انقلاب عذرخواهی کنند. نباید مثل عنوان ستار بهشتی باشد که ماموری او را مورد ضرب و شتم قرار داد و او از دنیا رفت ولی حاضر به عذرخواهی نشدند، بهتر است این موارد پنهان نماند.

به هر حال قبول کردن اینکه یک جوان ۲۰ ساله سالم بعد از بازداشت از دنیا رفته قابل قبول نیست و نهایتا هم آشکار می شود. اولا باید ماموران و ضابطان قضایی را آموزش بدهند که حق برخورد خشن با مجرم را ندارند، این یک آموزه اسلامی هست. اگر کسی ده ها نفر را هم کشته باشد مجازاتش آن چیزی است که دادگاه تعیین می کند و حتی نمی شود به او یک سیلی زد. ما اگر صدام را هم بازداشت می کردیم نمی توانستیم غیر از مجازات دادگاه، او را مورد آزار و اذیت قرار دهیم، مردم هم باید با مردم راحت و روشن صحبت کنند و مردم خبر فوت زندانیان را از بی بی سی و … نشنوند. متاسفانه در رسانه های رسمی به این موارد اشاره نمی شود انگار که جان مردم اساسا اهمیتی ندارد. مسئولان وظیفه دارند در این باره اطلاع رسانی کنند، واقعیت ها را بگویند و ماموران خاطی را مجازات کنند، این فرهنگی است که باید جا بیفتد.

واژه های کلیدی: اسلامی | انقلاب | اعتراضات | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs